Skip to content

Juhend

Teoreetiline voor: 1. veebruar 2025, kell 11.00-16.00 (avatud kõigile)
Praktiline voor: 15. veebruar 2025, kell 10.00-16.00 (teor. vooru alusel kutsutud)

Teoreetilisse vooru registreerimine algab 7. jaanuaril 2025
Toimumiskoht: Tallinna Tehnikaülikool

Tehnikaolümpiaadi korraldab Tallinna Tehnikaülikool (edaspidi TalTech). Olümpiaad toimub kahes voorus (teoreetiliste ülesannetega eelvoor ja praktiliste ülesannetega lõppvoor) ning võisteldakse ühes vanuseastmes: 10.–12. klassi õpilased. Olümpiaadi sisuliseks läbiviimiseks moodustatakse TalTechi juures tehnikalümpiaadi žürii (edaspidi žürii).

Tehnikaolümpiaad on gümnasistidele mõeldud tehnoloogiaalane võistlus, mis pakub rakenduslikke ja loomingulisi ülesandeid, mille eesmärk on proovile panna õpilaste tehnilist taiplikkust. Olümpiaad hõlmab valdkondi nagu ehitus ja arhitektuur, mehaanika ja tööstustehnika, elektrotehnika ja mehhatroonika, robootika ning materjali ja keskkonnatehnoloogia.

Ülesannete edukas lahendamine eeldab teadmisi põhikooli ja gümnaasiumi matemaatika, füüsika ja keemia õppekavast ning lisaks ka ruumilist taju, loogilist mõtlemist ja tehnilist taipu. Koolis õpitud teadmisi tuleb rakendada nii teoreetiliselt kui ka praktiliselt reaalelulistes olukordades. Olümpiaadi ülesanded keskenduvad erinevate tehnikaalade mõistmisele ning insenerile omaste probleemilahenduse ja järelduste tegemise oskuste arendamisele.

Lahendused on reeglina lihtsad, kuid nende leidmine eeldab esmalt tervikpildi loomist ja olulise eristamist ebaolulisest. Tehnikaolümpiaad matkib teatud määral inseneri tegelikku tööd, kus teavet ja võimalusi on palju, kuid oluline on leida lihtne ja optimaalne lahendus – vältides olukorda, kus “laps koos vanniveega välja visatakse.”

Väiksem osakaal on erinevate valdkondadega seotud faktiteadmistel. Paljudes ülesannetes on valemid ja seosed ette antud, kuid õpilased peavad ise analüüsima ja mõistma, kuidas neid lahendamisel rakendada.

Tehnikaolümpiaadi eesmärgid on:

  • tõsta õpilaste huvi tehnika ja inseneri erialade vastu;
  • kasvatada ühiskondlikku teadlikkust inseneeria valdkonnast;
  • ergutada reaalainete alaste teadmiste ja oskuste omandamist ning nende rakendamist reaaleluliste probleemide lahendamisel;
  • motiveerida tehnoloogia valdkonna ainete õpetamist koolides ja õpetajate ainealast enesetäiendust;
  • soodustada ideede vahetamist ja koostööd tehnoloogia valdkonnas ja vastavate erialade õpetamisel;
  • innustada ja toetada erinevates tehnika valdkondades andekaid õpilasi ning arendada nende võimeid.

Olümpiaadi teoreetiline voor ehk eelvoor on avatud kõikidele gümnasistidele. Praktilisse vooru ehk lõppvooru kutusutakse õpilased eelvooru tulemuste põhjal (u 30 õpilast). Toimumisajad on toodud käesoleva juhendi esimeses lõigus. Olümpiaadi töökeel on eesti keel, st kogu žürii poolt edastatav info on eestikeelne.

Olümpiaadil on lubatud on kasutada järgmisi isiklikke vahendeid: pastakas, harilik, kustukumm, joonlaud, sirkel, mall, mitteprogrammeeritav scientific kalkulaator.

Ülesannete lahendamine nõuab põhikooli ja gümnaasiumi reaalainete teadmisi. Kooliprogrammi mittekuuluvad mõisted, valemid jms seletatakse vajaliku põhjalikkusega lahti ülesande tekstis. Praktiliste ülesannete lahendamisel tuleb õpilastel kasutada mõõte- või tööriistu.

Esialgsed tulemused avalikustatakse anonüümselt (nimede asemel on koodid) tehnikaolümpiaadi kodulehel (techol.ee) hiljemalt voorule järgneva nädala kolmapäeval. Lõplikud tulemused vormistatakse avaliku protokollina, kus nimeliselt on ära toodud kuni 50% parimatest tulemustest.

Õpilastel on võimalus mõlema vooru esialgseid tulemusi vaidlustada.

Küsimused, mida käesolev juhend ei reguleeri, on žürii pädevuses.

Olümpiaadi kahekümnel edukamal õpilasel, kes on saanud olümpiaadi tulemuseks vähemalt 60% maksimaalsest, on võimalus asuda gümnaasiumi lõpetamise järel õppima TalTechi mis tahes erialale (v.a arhitektuuriõpe) väljaspool tavapärast vastuvõtukonkurssi (vt Eritingimustel vastuvõtt).
Viite lõppvooru parimat õpilast ootavad rahalised auhinnad:

  • I koht: 500 eurot
  • II koht: 400 eurot
  • III koht: 300 eurot
  • IV koht 200 eurot
  • V koht 200 eurot

Olümpiaadiga seotud täiendavat infot on võimalik saada, pöördudes raimond.paaru@taltech.ee või paivo.simson@taltech.ee.